Wodospad Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie jest najwyższym wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. Woda spada tutaj w trzech kaskadach z wysokości 27 m do skały, która została wydrążona w kotle siłą wody.
Głęboki wąwóz skalny o długości 100 metrów – Zackelklamm. W niektórych miejscach kanion nie jest szerszy niż cztery metry. Ściany skalne wznoszą się do 30 m wysokości.
Pod środkową kaskadą znajduje się jaskinia o głębokości kilku metrów, którą Walończycy wycięli kilkaset lat temu i w której podobno wydobywali pegmatyty i ametysty. Nosi nazwę „Złota Dziura” (Złota Jama).
Dostęp do wodospadu był długo zamknięty dla turystów po tym, jak turysta został zabity przez spadający głaz w 1973 roku. Dlatego wszyscy turyści wchodzący do wąwozu do wodospadu otrzymują dziś hełmy ochronne. Kasa biletowa znajduje się nad skalnym wąwozem. Aby dostać się do wodospadu, turyści muszą zejść schodami do Zackelklamm. W pobliżu wodospadu znajduje się Zackelfallbaude (Schronisko „Kamieńczyk”) z noclegiem i restauracją
Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m npm. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180′ ). Wspaniały punkt widokowy z panoramą Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez, nie zachowujących należnej ostrożności, kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu.