Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to miasto malowniczo położone w Karkonoszach i Górach Izerskich, w województwie dolnośląskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Republiki Czeskiej. Miejscowość leży w dolinie rzeki Kamiennej, a dokładniej jej dwóch dopływów Szklarki i Kamieńczyka. W granicach miasta tworzą przepiękne, charakterystyczne wodospady o tych samych nazwach co ich rzeki.
W zimie miasto staje się rozwiniętym i doskonale przygotowanym ośrodkiem sportów zimowych. Najbardziej rozbudowanym ośrodkiem narciarsko-snowboardowym jest Ski Arena, która na zboczach Szrenicy zapewnia 12 kilometrów wytyczonych tras. Ponadto część miasta – Jakuszyce jest znanym w Europie ośrodkiem narciarstwa biegowego, a nawet wyścigów psich zaprzęgów.
W Szklarskiej Porębie i jej okolicach wytyczono ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Przeznaczonych zarówno dla amatorów, sportowców, jak i dla rodzin z dziećmi. Trasy rowerowe Szklarskiej łączą się ze szlakami z Harrachova i Kořenova w Czechach. Ponadto, przez miasto przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa” ER-2 prowadzący przez całe Sudety (z Zittau do Mieroszowa).

Wodospad Kamieńczyk

Wodospad Szklarski

Krucze Skały

Chybotek

Śnieżne Kotły

Złoty Widok

Szlak Waloński

Szrenica

Skiarena Szrenica

Wysoki Kamień

Leśna Huta

Zjeżdżalnia grawitacyjna

Dinopark

Stara Chata Walońska

Park Linowy

Kamienny Krąg

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów

Muzeum Mineralogiczne

Muzeum Ziemi

Huta Szkła Kryształowego Julia